"> title:מדיה

השקת פיאט 500 15-M

לאחר ארבע שנות השקעה, החזון הופך למציאות. מספר חודשים לאחר אישור התקן הישראלי לדלק האלטרנטיבי M15, שהינו בנזין עם מרכיב של 15% מתנול, משיקה היום חברת פיאט-קרייזלר גרסה מיוחדת של הפיאט 500, עבור דלק זה.

הדגם החדש בשם FIAT 500 - M15 מיועד לנסיעה על ה- M15, כאשר ניתן בכל עת לתדלק את הרכב בכל  אחד מהדלקים הנ"ל, או לחילופין להשתמש בכל תערובת של השניים לתדלוק. הרכב החדיש צפוי להיות משווק בישראל ע"י היבואן הרשמי של קבוצת פיאט קרייזלר, סוכנות מכוניות לים התיכון.

גרסת טרום ייצור של כלי הרכב תוצג במהלך שני ימי הכנס השנתי של התוכנית הלאומית לתחליפי דלקים, כשלמעוניינים תוצע אף נסיעת מבחן קצרה.

 

דור כימיקלים החלה את סדרת הניסויים בשנת 2012 בהתאם לחזון של המנהלת לתחליפי נפט במשרד ראש הממשלה להביא להפחתת התלות בנפט ושימוש בתחליפי נפט בתחבורה בשיעור של 60% בשנת 2025 כשהמתנול יהווה באותה עת כ- 25% מכלל הדלקים לתחבורה. המתנול מיוצר מגז טבעי ובכך יכול להיות בפועל הדלק הראשון לתחבורה שכולו כחול-לבן. הפרויקט לווה לכל אורכו ע"י משרדי הממשלה הרלוונטיים - האנרגיה, התחבורה והגנת הסביבה וקיבל תמיכה ממשית מהם לכל אורך הדרך, כשהכל במסגרת הפעילות הכוללת של המנהלת לתחליפי נפט במשרד ראש הממשלה.

 

במהלך ארבע שנות הפעילות על הפרוייקט נבחנו מאות פעמים תוצאות השימוש בדלק משולב בנזין ומתנול בהשוואה לשימוש בבנזין והוכח כי לשימוש בדלק משולב ישנם מספר יתרונות בולטים: חסכון אנרגטי, הפחתה משמעותית בפליטות הרכב, והוזלת עלות הנסיעה לכל קילומטר. זאת ועוד, מבדיקות שנערכו במעבדות בארץ, כמו גם בחינות שביצעה פיאט קרייזלר, ובדיקות שנעשו במכון האירופי הרשמי (JRC)  הוברר כי ככל שאחוז המתנול בבנזין גדל כך גם גדלות התועלות הנ"ל.

 

דור כימיקלים מתכננת להתחיל בשיווק M15 בתחילת 2017 עם כניסת חוק ההסדרים לתוקפו, שצפוי לעודד את השימוש במתנול בזכות מספר סעיפים שונים וביניהם, שיעור בלו מופחת על דלק ה- M15, מתן מענקים לתחנות הראשונות שיתאימו עצמן לשיווק הדלק החדש M15, נקבעה התאמת מס הקניה על רכבים שיאושרו לשימוש ב- M15, זאת בהתאם לפליטות בשימוש בדלק זה עפ"י מדרג חוק מיסוי ירוק, מתן פחת מואץ להשקעה שתעשה במתקנים להכנת תערובות בנזין ומתנול.

 

יוסי אנטוורג, מנהל פרויקט M15 דור כימיקלים: "אנו נחל את שיווק ה- M15 בחודשים הראשונים של 2017 עם כחמש תחנות, כשחמש תחנות נוספות יצטרפו אליהן מדי רבעון במהלך השנה. לאור העובדה כי ניתן לתדלק ברכב כדוגמת ה- FIAT 500 - M15 גם בנזין 95 רגיל, אנו צופים כי פריסה גאוגרפית לא תהווה בעיה לצרכנים וזמינות התחנות תתפתח בהדרגה בהתאם לצורך. לאור העובדה שהסבת כלי רכב, תחנות וכל המערכת הלוגיסטית למתנול היא פשוטה ומהירה, לצד כניסת תקנות המיסוי הירוקות ב- 2017 הכוללות עידוד השימוש בדלק משולב, אנו צופים כי יצרני רכב נוספים, בדומה לפיאט יאמצו השימוש במנועים הפועלים על דלק זה".

 

אייל רוזנר, ראש מנהלת תחליפי הדלק במשרד רוה"מ: "השקת רכב שנוסע על מתנול, היא התגשמות החזון של התוכנית הלאומית לתחליפי דלקים. לראשונה בעולם, חברת רכב גלובלית מוציאה דגם אשר מסוגל לנסוע בכל סוג דלק נוזלי ויאפשר לבעליו חופש בחירה בסוג הדלק. אנו תקווה שהמהלך של חברת פיאט קרייזלר יתרחב לחברות רכב נוספות ויגדיל את המבחר האפשרויות של הצרכנים, בכוונתנו להמשיך ולפעול להגדלת השימוש בטכנולוגיות חליפיות להנעת כלי רכב תוך הורדת המחיר לצרכנים והקטנת זיהום האוויר."

 

שיווק ה M15 יחל במספר תחנות בשיתוף חברות הדלק הגדולות שמרביתן כבר הביעו ענין בכך. פעילות דור בעניין המתנול לתחבורה לוותה בהתעניינות רבה לכל אורך התקופה מגופים רבים בעולם, הן מתחומי הרכב והתחבורה והן מתחום הדלקים, כשהערכה היא שיצרני רכב נוספים יאמצו העניין כפי שקרה בזמנו בברזיל עם אימוץ השימוש באתנול כמרכיב בלילה בדלקים. דור בשיתוף פיאט-קרייזלר ממשיכים לחקור ולפתח את יישומי בלילות מתנול בבנזין בפרט וכדלק חלופי בתעשיית הרכב ככלל.